Balkan Göçmenleri Platformu | BGP

Birim Alış Satış
ABD DOLARI 5.3168 ₺ 5.3264 ₺
EURO 6.0318 ₺ 6.0427 ₺
BULGAR LEVASI 3.0662 ₺ 3.1063 ₺
booked.net

2018 Zamları Kutlu Olsun

Artık ben şuna inanıyorum; Milletimiz ‘dünü dünde bırakıp bu günü nasıl atlatırım’ sıkıntısı içerisinde. Hayatın tüm ekonomik sıkıntılarını sadece dar gelirlinin omuzlarına, iğneden ipliğe zam yaparak iktidarını sürdüren, asgari ücretlinin 14 kat üzerinde maaş alanları alkışlayan insan topluluğu haline geldik. İsyan etsen FETÖ cu damgası içeri…
İleride kardeşi, kardeşe vurduracak KHK’yı beğenmeyenler darbeci oluyor. Bin 603 TL asgari ücrete ‘yetersiz’ diyen milyonlara, en tepedeki,   “Beyefendiler beğenmiyor, Ya eline diline dursun!” Diyor. Kendisi 39 bin lira alıyor. Yanlışlara muhalif olmak suç işlemek oluyor artık. Bu hafta sizlerle iki yıl önce yazdığım Vermeden Almak Buna Denir yazımı paylaşıyorum. Yayınlanma tarihine dikkatinizi çekerim. O yeni yıl ile 2018 yeni yılı arasında zamlardan başka bir şey görebilecek misiniz merak ediyorum.
Vermeden almakbuna denir
İktidarın seçim öncesinde emeklilerle ve asgari ücretle çalışan işçilerin maaşlarına zam yapılacağı ile ilgili haberlerin yankıları bitmek tükenmek bilmiyor. İktidarın bu zamları her gün dillendirmesini anlıyorum da, muhalefetin ve hesap kitap uzmanlarının yanı sıra gördüklerini yazabilecek olanların da sadece iktidara yaranmak için verilen zamlardan söz etmesini anlamış değilim. Piyasalardaki iğneden ipliğe gelen zamlar, vergiler, cezaların oranını hesap edip, verdiler mi, yoksa vermeden aldılar mı, hesabını yapıp ortaya koyan yok.
Ben bir hesap uzmanı değilim; Ancak gördüklerimi yaşadıklarımı yazmadan yapamıyorum.  Emekliye ocak ayı maşı zamlı ödenecek. Tamam. Daha yeni yıl gelmeden önce elektriğe yüzde 7 zam yapıldı mı? Yapıldı. Ülke çapında sayıları kimileri 19 milli yon diyor kimileri 20 milli yon olan araçların zorunlu sigorta ve kasko poliçelerine yüzde ikiyüz-üçyüz zam geldi mi? Geldi. Benim 10 yaşındaki aracımın zorunlu sigortası 2015 de 260 TL. İken 2016 da 560 TL. Kasko poliçesi 2015 de 500 TL. İken 2016 970 TL. Olduysa. Ki ülkemizde kaskolu araç sayısının 4 milli yon civarında olduğu söyleniyor. Yeni verilecek ehliyet ve nüfus cüzdanlarından alınacak miktarları hesapladınız mı? 78 milli yon 15 TL. İle çarpın.20 milli yon ehliyet sahibi var 15 TL hesaplayalım. Bunların yenilenmesi her halde AB ölçütlerine uyum için yapılıyor. Ancak 2016 başından itibaren çay kaşığı ile verilecekleri kepçe ile vermeden almak değimlidir? Cep telefonuna gelen vergiyi yazmıyorum.
Normal vatandaş tavuk etinden başka et yiyemezken, vitrinlerde seyrettiği kuzu eti 40’tan 60 liraya çıktı mı, çıktı.
Hadi kuzu etini bırakalım. Ya şu ürünlere gelen zamma ne diyeceksiniz.- Zeytinyağı yüzde 105. Zeytinyağı yemeyin efendim, ayçiçeği yüzde 19, ıspanak yüzde 45, yeşil soğan yüzde 44,dana eti yüzde 25,yumurta yüzde 21, çay yüzde 18, bakliyat yüzde 40. Belediyelerin emlak ve konut vergilerine her yıl eklediği vergi artışları; trafik cezaları ki ben bu cezaları şahsen onaylıyorum.
Dünyada dibe vuran petrol fiyatlarına karşılık bizde indirim söz konusu olmuyor. Sakın ola ki bana 3- 5 kuruş göstermelik indirimlerden söz etmeyin. Çünkü aradan 15 – 20 gün geçmeden yüzde 7–8 zammı yapıştırıyorlar. Elektrik faturalarında su faturalarında, usulsüz olarak 10 yakın kalemle tahsil edilen paraları defalarca yazdık. Aynı tas aynı hamam değişen bir şey yok. Adamlar doğu güneydoğuda tüketilen elektrik bedellerini alamadıkları için, kanunlara ve borcuna sadık bizler gibi sağmal ineklerden nasıl olsa tahsil ediyorlar. Artık her bölge kendi elektriğini kendileri ödesin. Sakın buna da özerklik denmesin! Özerklik köy ve mezraların Büyükşehir kapsamına alınması ile verildi. Bütün bu zamlardan sonra ülkemde enflasyon neymiş biliyor muzunuz… Yüzde 8 imiş.
 Ben Sayın Başbakanın açık sözlü birisi olduğuna inanarak bu cümleleri kullanıyorum. Bu çağda artık gerçeklerin gizlenmesi söz konusu değil. Yapabildiklerini; Yapamadıklarını açıkça söylemeleri gerekir. Terörle mücadelede sergiledikleri kararlı tutumu destekledikleri gibi. Dünyada boy ölçüşebilecek projelere imza atıldığını herkes biliyor ve takdir ediyor. Ne olur bu projeler sesiz çoğunluğun bir parça ekmeğinden parçalar koparılarak gerçekleştirilmesin. Tok açın halinden anlamaz… Önerim; bir baksınlar bakalım bakanların ve milletvekillerin aldıkları maaşla, açlık sınırı altında yaşamaya çalışan ailelerin aylık gelirleri ile ne kadar doğru orantılı.(milletvekilinin yıllık geliri 120 bin dolar) Sade vatandaşın milli gelir dağılımından aldığı ise 9 bin 890 dolar. Buna ne dersiniz Bizim insanımız yeter ki huzur olsun, aç da kalsa sesini çıkarmaz. Ancak son yıllarda ortaya atılan hurafelerle toplumlar arasında giderek büyüyen ayrışmalar gelecekte tedbir alınmaz ise tehlikeli boyutlara ulaşacağa benziyor. İnsanımız, yüzde 49 oyu bu ülkemiz daha kötü günlere gitmemesi için vermiştir. Dileriz bu güven iktidar tarafından istismar edilmez… 
06.01.2018
Zülkef YEŞİLBAHÇE
Bursa Kent Gazetesi

YORUM BIRAKIN