Balkan Göçmenleri Platformu | BGP

Birim Alış Satış
ABD DOLARI 6.0656 ₺ 6.0766 ₺
EURO 6.7864 ₺ 6.7986 ₺
BULGAR LEVASI 3.4500 ₺ 3.4951 ₺
booked.net

Dobriç’te Türk Mezarlığına Çirkin Saldırı

BULGARİSTAN

BG...TUNA BOYU DOBRUCADA .DOBRİÇTE 
(TOLBUHİN)....TÜRK MEZARLIKLARINA ZARAR VERİLMESİ........Bulgaristan’ın kuzey doğusunda bulunan Dobriç (Hacıoğlu Pazarcığı) şehrinde vandallar Türk mezarlığına saldırdı.
6 Eylül’ü 7 Eylül’e bağlayan gece meydana gelen saldırı sırasında en az 30 mezarın tahrip edildiği bildirildi.
Dobriç Belediyesinin mezarlık şirketi müdürü Rumena Marinova, yetkililerin olay yerinde inceleme yaptığını ve vandalların arandığını aktardı. Olayla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.
Mezarlıktaki inceleme çalışmalarının 7 Eylül öğle saatlerine kadar devam ettiğini bildiren Marinova, saldırının gece saatlerinde gerçekleştirildiğini, saldırı sırasında 30 mezarın tahrip edildiğini bildirdi.
Olayın mezarlığın yakınlarında işyerleri bulunan yerli sakinler tarafından da doğrulandığı belirtilirken, saldırının sosyal ağlarda kınandığı kaydedildi.
Müslüman Mezarlığı, Dobriç mezarlığının güneybatı kısmında bulunuyor ve FSB güvenlik şirketi tarafından korunuyor. Her gece bir kişinin mezarlıkta nöbet tuttuğu belirtiliyor.
Üyelerinin çoğunun Türklerden oluşan Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (HŞHP) yayınladığı bildiri ile mezarlara yapılan vandal saldırıyı şiddetle kınadı. 
Kaynak : Kırcaali Haber
 

YORUM BIRAKIN