Balkan Göçmenleri Platformu | BGP

Birim Alış Satış
ABD DOLARI 4.8365 ₺ 4.8452 ₺
EURO 5.6714 ₺ 5.6816 ₺
BULGAR LEVASI 2.8835 ₺ 2.9213 ₺
booked.net

Makasla Başlayan Sanayi

İnsan hafızasında bazı tarihler silinmez. O tarihleri hatırladıkça kişilerin hayatı, bıraktığı anıları seriliverir gözlerinizin önüne. Eğer o kişi kalıcı eserler bıraktı ise o sonsuza kadar gelecek nesiller tarafından hatırlanacak anılacaktır.İşte hiçbir zaman hafızalarımızdan, anılarımızdan çıkmayan birisinin vefatının 13’üncü yıldönümünde, bıraktığı devasa makine sanayi tesisinde bir araya geldi binlerle ifade edilecek sevenleri onun manevi huzurunda okutulan mevlidi şerif ile 7 Kasım 2017 akşamı Bursa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikasında. Kendisini yakından tanıyanlar bir kez daha anılarımızı tazeledik sinevizyon gösterisinde ve kızı Durmazlar Makine Sanayi Yönetim Kurulu Başkanvekili Fatma Durmaz Yılbirlik’in selamlama konuşması ve okuduğu şiir ile.1935 yılında Bulgaristan’ın doğu Rodoplar bölgesi Hotaşlı ilçesinde dünyaya gelmiş,1951 yılında ailesi ile birlikte Türkiye’ye göç etmiştir Ali Durmaz ağabeyimiz. Ali Ağabey ile on yılı aşkın bir süre tanışmamızdan BAL-GÖÇ ve BGF Federasyonu yönetiminde birlikte görev aldığımızdan kendisi ile pek çok anılarımız var. Ali Ağabey’in iş hayatını ve başarılarını, bıraktığı eserleri yazmaya kalsak ciltler yetmez. O benim için Bursa da unutulmayan şahsiyetler arasında. Yayınladığım üç kitabımda da kendisinin yeri var.Dilerseniz biz yine de genç nesillere kısacık da olsa bazı kuruluşlardaki aldığı görevleri sıralayalım. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, CEMTAŞ, Busiad üyeliği, Uludağ Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Teknoloji Vakfı kurucu üyeliği. Tekstil Mühendisliği Yüksek İstişare Yönetim Kurulu üyeliği. Egridereliler Derneği kurucu başkanı, eğitime olan sınırsız katkıları ilk akla gelenlerden.“Makasla Başlayan Sanayi” diye attık bu haftaki yazımızın başlığını. Fabrika girişindeki o makasın büyük anısı vardı Ali Ağabey’in çalışma hayatında. Yaşayarak anlatırdı Çancılardaki dükkânında çalışırken o makasın anısını. İlk işe başladığında kendisinde saç kesme makası yokmuş. Mesai saati bitiminde komşusundan ödünç alır. Onu omzunda taşır ve işini bitirdikten sonra komşunun dükkânına geri götürürmüş. Yaptığım iş kaliteli olmalı derdi. İlk icatlarından birisi de o saç kesme makası olmuş. Bunu kendisinden defalarca dinlemiştik. Kendisinin sarışın, güçlü, kuvvetli olmasından; Teknik meslek lisesinde okurken Almancasını ilerletmesinden dolayı arkadaşları ona Alman Ali lakabını takmışlar. Sayın Fatma Yılmaz Yılbirlik bir söyleşisinde ‘Dünyada makine sanayinde tek bir rakibimiz kaldı Almanya, onu da geçeceğiz inşallah’ diyor.Fatma Hanımefendi mevlit öncesi katılanlara hoş geldiniz selamlama konuşmasından sonra 7 Kasım anısına Hürriyet gazetesi Bursa ekinde yayınlanan kendilerinin yazdığı ve huzurumuzda okuduğu şiir dinleyenleri, işte babaya vefa borcu ödemek bu olsa gerek dedirtti. Kendilerinin de onayı ile o şiiri siz değerli okurlarımla Ali ağabeyimizin anısına paylaşıyorum.
“Ne sen durdun hayatın boyunca ne de zaman senden sonra.13 yıl oldu gittiğinden bu yana, ne biz durduk ilkelerinle çıktığımız yolda, ne de sana duyduğumuz özlem.Hatıran hep bizimle, binlerce kişilik ailemizde yaşadı.Bu sayede hep azimle, umutla ve hiç yorulmadan çalıştık, Çalışıyoruz.Huzur içinde dinlen, biz de hiç durmuyoruz.”

 Ali Ağabey kuruluşunda çalışanları aile fertlerinden birileri olarak görüyordu. Ayni duygu evlatlarında da mevcut olması aile yapısındaki temellerin muazzamlığını göstermektedir. Bir gün fabrikayı geziyoruz birlikte. Demir, çelik yığınlarının alanına ikinci kattan bakarken; İşte benim çiçek bahçem dediğinde, ona dönerek baktığımda, gülümseyerek; “Benim kalbim ve gözlerimle hayalimle bakarsan burası geleceğimizin çiçek bahçesi” sözlerini hiç unutmuyorum. Evet, o çiçek bahçesinden bu gün dünya çapına ürünler ihraç ediliyor. Bursa sokaklarında dolaşan ipek böceği o bahçenin ürünü.7 Kasım akşamı onun manevi huzurunda Edebali Cami İmamı Sayın Mehmet Yazar ve mevlithan Burak Demir okudukları dualar ve mevlidi şerif ile katılanları Ali Ağabey’in dünyasına götürüp getirdiler. Getirilen tekbir ve âmin sesleri tüm fabrikanın duvarlarında yankılandı. Seni 7 Kasım akşamı, 13 yıl sonra, dünkü gün 10 Kasım’da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 79 yıl dönümünde bir kez daha anlamak için andık. Ruhlarınız şad, mekânınız cennet olsun inşallah.
 

YORUM BIRAKIN