Balkan Göçmenleri Platformu | BGP

Birim Alış Satış
ABD DOLARI 6.0656 ₺ 6.0766 ₺
EURO 6.7864 ₺ 6.7986 ₺
BULGAR LEVASI 3.4500 ₺ 3.4951 ₺
booked.net

TOPRAĞIN YÜZÜ

( d/okunaklı yazı)

Her sabah görevime giderken otobüs durağına kadar birkaç yüz metrelik bir asfalt yol üzerinden geçiyorum. Bu, birkaç yüz metrelik yol bana, birkaç kilometrelik yol gibi görünüyor. Yanlış anlaşılmasın. Yaya yürümekten korktuğum için veya hoşlanmadığım için değil. Bilakis, orman ya da dere boyunca saatlerce yürüsem, “of” bile demem......
Nasıl anlatayım?
Bu birkaç yüz metrelik asfalt veya kaldırım taşlarınca yürümek bana, şehir halkı için öylesine zengin, ayrıntılı bilgiler veriyor ki, bunları en kalın ansiklopedileri dahi karıştırsam, bulmak olanaksızdır.
Asfalta girer girmez ilk dikkatımı çeken şeyler sigara atıkları, izmaritleridir. Efendioğlu, sabah sabah nikotinleri, gönlünce ciğerlerine indirmiş, izmariti de öylesine bir yana fırlatmıştır. Sigarasının zehir içeren yerini. Nasıl olsa, sokak temizlikçileri var ya. Oysa, temizlikçi kadınlara sigara artıklarının en çok iş açtığı onun umurunda bile değildir.
Hadi, bunları yuttuk, diyelim.
Biraz önce bir vatandaşın yana dönüp burun deliklerinden birini temizlediğini farkettim. Sakın, “ senin ne işine giriyor kimin nesini, neresini temizleyeceği” demeyin! Adam kendini biraz yana aldı ve öteki deliğin içindekilerini de toprağa fırlattı...
Bu olayı da, kırk yılda böyle şeyler olur, demekle geçiştirmeyelim.
O yüzdendir ki, bazan bu mesafeyi geçmek bana tam anlamıyla bir işkencedir. Başımı kaldırıp yürüdüğüm de olmuştur. Zira asfalt üzerindeki tükürükler adeta birbirlerini kovalar.
Öyle ya, şefimize, komşumuza veya iş arkadaşımıza çoğu kez kızma durumlarımız olur. Böyle hallerde toprağa ağız dolusu tükürükler kondururuz. Niye bu durumlarda suçlu kişinin karşısına dikilip yüzüne hakkettiği cezayı vermeyiz? Hadi, şefimizin yüzüne tükürmek basbayağı yürek ister. Bu herkesin harcı değildir! Ama hiç olmazsa, toprağın yüzünü kirletmeyelim!
Toprak bizim anamızdır. Toprağa verdiğimiz bunca insan, onun bağrında nur içinde yatarlar...Bir gün gelecek, hepimiz toprak olacağız...
Dahası var: Şairler, toprak üstüne nice okkalı sözler söylemişlerdir. Aşık Veysel: “Benim sadık yarim kara topraktır!” demiştir.
Toprağın yüzü nurludur. Bunu unutursak, kendimizi unutmuş oluruz...

M. ŞAKİR

24.04.2018 Ustina köyü - Plovdiv ( FİLİBE )

YORUM BIRAKIN