Balkan Göçmenleri Platformu | BGP

AB’den Bulgaristan’a 11, 5 milyar avro yardım

Bulgaristan’ın Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu milletvekili Andrey Novakov, basına yaptığı açıklamada, “Bulgaristan, bölgesel, ekonomik ve sosyal uyum için AB fonlarının yönetimine ilişkin genel düzenleme kapsamında operasyonel programlardan 11,5 milyar avro yardım alacak” diye bildirdi.

Novakov, 1 Aralık 2020 Salı günü gece sona eren Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konsey arasındaki bölgesel, ekonomik ve sosyal uyum için AB fonlarının yönetimine ilişkin genel düzenleme konusundaki müzakerelerde yer aldı.

AP Milletvekili, “Üçlü müzakerelerde düzenleme kapsamında 330 milyar avroluk ortak bir bütçe anlaşmasına varıldı. En yoksul ülkelerde uygulanacak projeler için öngörülen eş finansman miktarı yüzde 70’ten yüzde 85’e çıkarıldı” diye bildirdi.

Bu 11,5 milyar avroluk miktarın 2,5 milyar avroluk bölümünü eş finansman olarak Bulgaristan sağlayacak. Ülkemize 2021 yılında sağlanacak miktar 1,4 milyar avro olacak. Tüm programlama dönemi boyunca Güneybatı Bölgesi dışındaki tüm bölgeler 6,8 milyar avro destek alacak, Sofya, Pernik, Köstendil ve Blagoevgrad illerini kapsayan Güneybatı Bölgesi ise 600 milyon avro destek alacak.

Kayynak: Kırcaali Haber

YORUM BIRAKIN