Balkan Göçmenleri Platformu | BGP

Borisov: Bensiz bir hükümet seçeneği sunabilirim

Başbakan ve Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği için Vatandaşlar (GERB) Partisi Genel Başkanı Boyko Borisov, Sofya’da düzenlenen GERB Ulusal Konferansında yaptığı konuşmada, “Koalisyon hükümeti ortaklarımızla görüşmelere devam edeceğim ve onlara benim istifa etmem, ancak hükümetin görev süresi tamamlaması yönünde seçenek de olmak üzere seçenekler sunacağım” diye açıkladı.

Başbakan, “Hükümet görevde kalabilir, Meclis çalışmalarına devam edebilir ve protesto önderleri gelip bize durumu nasıl gördüklerini söyleyebilirler. Her türlü seçeneğimiz var. Sorumluluk üstlendim, yoksa bugün daha hangi tarihte istifa edeceğimi söyleyebilirdim. Ülkemizde istikrar sağlamak zorundayız” dedi.

Borisov, Meclisin feshedilmesinin ülkemiz için neden iyi olmayacağını şöyle izah etti: “Teknokrat hükümeti kurulması konusunda neden sorunumuz olsun ki? Sorun yok! Ancak salgın artarsa Ulusal Meclis olmadan olağanüstü hal ilan edilemez. Ekonomi daralırsa borç alınamaz. Kanunlar değiştirilemez. Koronavirüse karşı tedavi veya aşı bulunursa, Sağlık Bakanı'nın ihale yapmasına izin verebilecek olan tek Ulusal Meclis. Meclis yoksa 2021 yılı bütçesi kabul edilemez”.

GERB Ulusal Konferansı’na katılan konuklar arasında partiden bakanlar, belediye başkanları, Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu milletvekilleri ve valiler hazır bulundular.

Başbakan, “GERB, 10 yılda protestoların kapatabilmesi için otoyollar ve metro inşa etti” diyerek muhalifleriyle alay etti. Borisov, ”Bizden önce kapatabilecekleri bir şey yoktu, çünkü şimdiki otoyolların ve metronun hiç biri yoktu. Şimdi onları kapatıyorlar. Şimdi gidip metro ile oyun oynayabilirler. Çünkü kapatacakları bir şey var, durduracakları bir şey var” dedi.

Borisov, ”Provokasyon yapanlardan bunu yapmamalarını istiyorum. Çünkü demokrasiden ve insanların iyi olsun, kötü olsun, iradelerini ifade etmelerinden daha iyi bir şey yok, bunun mücadelesini verdik. Konferans yapmak için neden Tech Park'ı seçtik? Çünkü burada sadece 10 yıl içinde nasıl değişiklikler yapıldığı en iyi görülebilir- görüyorsunuz burası kışlaların bulunduğu bir yerden endüstriyel kümelerin oluşturulduğu, yeniliklerin yapıldığı, en güçlü bilgisayar merkezi kurulan bir yer haline geldi. Rakiplerimiz bize buna bir alternatif olarak başka ne gösterebilir ki?” diye retorik soru sordu.

Devletin hiçbir şekilde ayrışmasını istemediğini vurgulayan Borisov, ayrıca destekçilerini provokasyonlara cevap vermemeye çağırdı.

Başbakan, ”Partiye maliyeti ne olursa olsun biz birlikten yanayız” dedi ve yine zor ayların beklendiği konusunda uyardı.

Kaynak: Kırcaali haber

YORUM BIRAKIN