Balkan Göçmenleri Platformu | BGP

HÖH, Bulgaristan Türklerinin meşalesi Nuri Turgut Adalı’yı mezarı başında andı

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinin Kırcaali iline bağlı yedi ilçe teşkilatının temsilcileri, bu yıl da önde gelen aydınlarımızdan biri olan, demokrasi, hak ve özgürlükler için mücadele veren Nuri Turgut Adalı’yı ölümünün 16. yılında doğup büyüdüğü Kirkovo (Kızılağaç) ilçesine bağlı Ostrovets (Adaköy) köyünde bulunan mezarı başında andılar. Adalı’nın mezarına çelenk ve çiçek konuldu, ruhu için dua edildi.

Yapılan anma töreninde HÖH Genel Başkan Yardımcısı ve Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, HÖH Kırcaali İl Başkanı ve Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban, HÖH Kırcaali milletvekilleri Adlen Şefket ve Erol Mehmet, Kırcaali ilinde belediye meclis başkanları, belediye başkanları ve HÖH Gençlik Kolları temsilcileri hazır bulundular.

Nuri Turgut Adalı, 1922 yılında Ostrovets köyünde dünyaya geldi. Totaliter rejim döneminde Bulgaristan Türklerinin hak ve özgürlüklerinin en parlak savunucularından biri olup ülkede Müslümanların haklarını koruma mücadelesi verdiği için Bulgaristan Türklerinin Nelson Mandela'sı olarak adlandırılır. Nuri Adalı, 1989 yılında Bulgaristan’dan zorla Türkiye’ye göç ettirilenler arasında bulunuyor. Uzun yıllar Bursa BAL-GÖÇ Derneği’nin genel sekreterliğini yaptı. 2004 yılında hayata gözlerini yumdu. Momçilgrad (Mestanlı) kasabasının merkezinde yer alan park Nuri Adalı’nın adını taşıyor.

Anma töreni HÖH Kırcaali İl Teşkilatı tarafından organize edildi.

Güner ŞÜKRÜ
Kaynak : Kırcaali Haber

 

YORUM BIRAKIN