Balkan Göçmenleri Platformu | BGP

Kosova’da koalisyon hükümeti anlaşması imzalandı

Kosova’da 6 Ekim 2019 tarihinde düzenlenen erken parlamento seçimlerinden birinci parti çıkan Vetëvendosje Hareketi (LVV) ile seçimlerden ikinci parti olarak çıkan Kosova Demokratik Birliği (LDK) arasında bu sabah iki parti arasında koalisyon hükümeti kurulmasına ilişkin anlaşma imzalandı.

Dolayısıyla Kosova’da 4 aydan sonra  hükümetin kurulması yolu açıldı.

Basına kapalı imzalanan koalisyon anlaşmasının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında LVV ile LDK lideri Albin Kurti ile İsa Mustafa, Kosova’nın ve halkın menfaatine olacak bir anlaşma imzaladıklarına işaret ettiler.

LVV Genel Başkanı ve Kosova’nın gelecek Başbakanı  Albin Kurti, LDK ile imzalanan anlaşmanın kolay bir süreç olmadığını, ancak sağlam  olduğunu söyledi.

“Anlaşmayı çoktan imzaladık ve program uyumu dışında her konu  üzerinde anlaştık. Süreç kolay değil, ancak düşünülenden veya medyada aktarılmasından aksine  çok daha güvenli ve sağlam oldu ” şeklinde açıklama yapan Kurti, hükümetinin 15 bakan, iki başbakan yardımcısı ve 33 bakan yardımcısından oluşacağını söyledi.

Geçen hükümetteki 80’den fazla bakan yardımcısı  sayısı 33’e düşececeğini,  bu da hükümetin, devleti daha da güçlendirmek için  önemli bir değişiklik olduğunu kaydeden Kurti, bu değişiklikğin yapılmasının yönetim açısından daha etkili olacağına inandıklarını söyledi.

LDK Genel Başkanı İsa Mustafa da, koalisyon anlaşmasının imzalanmasıyla, halkın seçimlerde gösterdiği iradeye saygı gösterdiklerini, iki parti ve azınlık topluluklaro partilerinden oluşan koalisyon hükümetinin, uyum içinde çalışacağına inandığını vurguladı.

Azınlık topluluklarına verilecek 3 bakanlık’tan birinin  Kosova Türkleri temsil eden Kosova Demokratrik Türk partisi’nin yönetiminde olması bekleniyor.

Koalisyon hükümeti yarın Kosova Meclisi toplantısında  oylanacak.

 

Kosovaport

YORUM BIRAKIN