Balkan Göçmenleri Platformu | BGP

Bulgar turizmine koronavirüs darbesİ

BULGARİSTAN
Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını Bulgar turizmini de etkiledi. Ülkede her yıl 2 milyon turist ağırlayan tatil köyleri, salgın nedeniyle iptal edilen charter seferleri nedeniyle hayalet şehre döndü.

Koronavirüs salgını Bulgaristan ekonomisini de olumsuz etkiledi. Ülkede turizm sektörü ciddi anlamda kayıplar yaşıyor. Haziran ve Temmuz ayı charter seferlerinin yüzde 98’i iptal edilirken; Alman, İngiliz, İskandinav ve Rus turist piyasasına hitap eden Bulgar tatil köyleri bu sezon bomboş kaldı. Demirören Haber Ajansı’nın (DHA) Burgas Turizm Odasından elde ettiği bilgilere göre, son hafta 160 charter seferinin iptal edildiği, iptal edilen uçuşların yüzde 98’e ulaştığı ifade edildi. Bulgaristan’ın gözde tatil merkezi Sunny Beach ise salgın nedeniyle yaşanan rezervasyon iptali nedeniyle hayalet şehre dönüştü.

Otellerin yüzde 80’i kapalı

Bu yıl kuruluşunun 60. yılını kutlayan tatil beldesinde 200 otelin yüzde 80’inin kapalı olduğu ifade edildi. Salgın nedeniyle, çoğunlukla yabancı turistlere hitap eden turistik merkezde mağazalar, barlar ve kafeler ise 3 aydır kapalı olduğu bildirildi. Karadeniz’de en uzun plaja sahip beldede şemsiye ve şezlongların fiyatı 2 Euro’dan turistlere sunuluyor.

Müşterilere yüzde 100 hijyen güvencesi

Sunny Beach merkezinde bir aile oteli işleten Elvan Atilla, sektörü DHA’ya değerlendirdi. Atilla, “Aile otelimizde 42 odamız var. 15 seneden beri çalıştırıyoruz oteli. Şimdiye kadar yüzde 100 müşterilerle doluydu odalar. Bu yıl ise boş bir oteldeyiz” diye konuştu. “Salgın nedeniyle Türkiye’den ve bir çok ülkeden müşteri gelemedi. Bulgaristan’dan konuklarımız yüzde 20-30 civarında oluyor, onlar da korktu. Şu anda tesisimiz bomboş. İş yapamıyoruz” diyen Atilla, “Rezervasyonlar iptal oldu, sınırlar kapalı, uçakların seferleri iptal edildi, turistler gelmekten çekiniyor. Bu sene zorlu geçecek” ifadelerini kullandı.

DHA
 

YORUM BIRAKIN