Balkan Göçmenleri Platformu | BGP

Cumhurbaşkanı Radev’in yeni kabine istişareleri sona erdi

Çarşamba, 26 Haziran 2024 Bulgaristan

Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile hükümetin kurulması konusunda yapılan istişarelerde “Siyasi kriz koşullarında teknokrat hükümet, mümkün olan tek seçenektir” tutumunu dile getiren “İma takıv narod” Parlamento Grubu Başkanı Toşko Yordanov, “En makul, pratik ve doğru hamle, üçüncü hükümet kurma yetkisini İTN’e vermenizdir” sözünü kullandı.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, düşük seçmen katılım oranını temel alarak ITN temsilcilerine seçim sistemi değişikliği hakkında ne düşündüklerini sordu ve ilk siyasi gücün ek yetkiler aldığı ve çoğunluk unsuruyla karma oy sisteminin olduğu Yunanistan’daki versiyonu örnek olarak verdi.

“Üçüncü bir seçenek de var, bu da Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemidir” cevabını veren Toşko Yordanov, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin olduğu ülkelerde, şu anda Bulgaristan’da yaşadığımız gibi bir kriz yok” dedi.

Bugün erken saatlerde Cumhurbaşkanı, Parlamentoda temsil edilen siaysi güçlerle istişarelerin sona ermesinin ardından, ilk hükümet kurma yetkisini ne zaman vereceğine dair kararını açıklayacağını söyledi.

Kaynak: Kırcaalı Haber

YORUM BIRAKIN