Balkan Göçmenleri Platformu | BGP

HÖH, Cumhurbaşkanı'ndan kabine müzakerelerinde taraflar arasında arabuluculuk yapmasını istedi

Pazartesi, 24 Hazairan 2024 Bulgaristan

HÖH Genel Başkan Yardımcısı Yordan Tsonev, “Kazananın hükümet kurma yetkisini desteklemek en normal olanıdır,” dedi.

Onun sözleriyle, “bu seçimlerin galibinin hükümet kurma yetkisini desteklemek en mantıklısıdır”.  Tsonev, “Dahası, küçük partilerin kendi yetkileriyle bir kabine kurma talebi, bu yetkinin ilk iki siyasi parti tarafından destekleneceği gerçeğiyle örtüşmemektedir. Bu, ilk iki siyasi partinin çoğunluğuna ve iradesine bağlı olacaktır ve biz bunda siyasi ego dışında herhangi bir fark görmüyoruz,” diye sözlerine ekledi.

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH)  Genel Başkan Yardımcısı Yordan Tsonev ayrıca HÖH’nin Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in siyasi güçler arasında bir uzlaşmaya varılması için arabulucu rolüne güvendiğini söyledi. Tsonev “Bu süreçte size güveniyoruz Sayın Cumhurbaşkanı. Arabulucu rolünüzle siyasi güçleri ikna etme yetkinize güveniyoruz. Çünkü açıkça bir arabulucuya ihtiyaç var ve sizden başka arabulucu olabilecek kimse yok. Her zaman olduğu gibi bu sorumluluğun üstesinden geleceğinizi ve diğer tarafları bu duruma bir çözüm bulmamız gerektiği konusunda ikna edeceğinizi umuyoruz. Seçimler son çaredir ve bir çözüm değildir. Bunu Bulgaristan vatandaşlarından net bir şekilde duyduk” diye ifade etti.

Tsonev, “Bizim için seçim sonuçlarının okunması, ülkedeki siyasi öznelere ve siyasi sürece olan güvenin ihlal edildiğini açıkça göstermektedir. Bu, özellikle son üç ya da dört yıldır güçlü bir şekilde gelişen bir süreçtir” dedi. Bu durumun ülkedeki siyasi güçlerin halkın gündemini kurumların gündeminden uzaklaştırmasından kaynaklandığını da sözlerine ekledi. “Halka geri dönmemiz ve halkla birlikte çalışmamız gerekiyor” dedi.

Tsonev, bu seçimlerden sonra halkın yeni seçimler değil, siyasi sürecin istikrara kavuşmasını ve sorunlarını çözecek bir çoğunluğa sahip olmayı istediğinin çok açık bir şekilde ortaya çıktığını vurguladı.

Kaynak: Kırcaali Haber

YORUM BIRAKIN