Balkan Göçmenleri Platformu | BGP

Orta ve Doğu Bulgaristan’ı dolu ve fırtına vurdu

Perşembe, 13 Haziran 2024 Bulgaristan

12 Haziran’da saat 19.00 sularında Loveç bölgesinde sokakları sular altına bırakan, mahsulleri tahrip eden ve birçok yerde elektriklerin kesilmesine neden olan dolu ve fırtına sonucu meydana gelen hasar incelemeleri devam ediyor. Sadece 20 dakika içinde Loveç bölgesinde metrekare başına 25 litre yağmur ve fındık ile ceviz büyüklüğünde buz parçaları düştü. Birçok araç mahsur kaldı. Son 10 gün içinde ikinci defa en çok etkilenen yer Radyuvene köyü oldu. Loveç Belediye Başkanı Stratsimir Petkov kısmi olağanüstü hal ilan etti. Dolu Letnitsa ve Ugırçin’i de vurdu.
Bir ağaç, sis ve çim görseli olabilir

12 Haziran’da vuran dolu yağışı Veliko Tırnovo bölgesinde birçok özel ve kamu binasında hasara neden oldu. Birçok yerde saatler süren elektrik kesintisi yaşandı, ağaçlar devrildi, çatılar uçtu, camlar kırıldı ve binalarda farklı maddi hasarlar oldu. Şeremetya köyündeki okul, metal yapıların uçmasından dolayı tatil günü ilan etti.

Dolu ve fırtına Sliven ile çevre köyleri de vurdu. En çok etkilenen yerler, “Reçitsa” semti, Meçkarevo köyü ve belediyenin batı kesimleri oldu.

12 Haziran saat 21 civarında Yambol’u da vuran fırtına ve dolu ağaçların devrilmesine, elektriklerin kesilmesine neden oldu. Dolu ayrıca Stralca ve Tunca belediyelerini de vurdu.

Kaynak: BNR

YORUM BIRAKIN