Balkan Göçmenleri Platformu | BGP

AB genişleme işlemi değişirse, Fransa, Üsküp ve Tiran’a uyguladığı ambargoyu kaldıracak

Makedon medyasında, “Le Monde” gazetesinin haberine dayandığını belirten haberlerde Fransa’nın, yeni ülkelerin kabul edilme işlemlerinin Avrupa Birliği (AB) tarafından yeniden düzenlenmesi durumunda Kuzey Makedonya ve Arnavutluk için yeşil ışık verebileceğini belirtiliyor.
“Le Monde” gazetesini kaynak olarak gösteren haberler, Avrupa Konseyi (AK) Başkanı Charles Michel’de Zagreb ziyareti sırasında genişleme işleminin modernizasyonu için bir anlaşmaya varılırsa ilerlemenin mümkün olduğuna inandığını bildiriyor.
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a yakın olarak belirtilen hükümetin resmi bir temsilcinin açıklamarına dayanan “Le Monde” gazetesinde, Paris’te gerçekleştirdiği Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkoviç ile yaptığı görüşmede Macron, “müzakere yöntemlerinin değişmesi durumunda Fransa’nın geri adım atmaya hazır” şeklinde konuştuğu ifade ediliyor.
Haberlerde Macron, Batı Balkan ülkelerinin liderleri ile Mayıs ayında Zagreb’te gerçekleştireceği zirvede AB’nin başarılı sonuçların elde etmek istediğini ifade eden açıklaması da yer alıyor.
Bunun dışında “Le Monde”, Fransa geçen yıl genişleme işlemlerinin 7 “somut, kademeli ve güçlü etaplara” dönüştürülmesi gerektiği yönünde dikkat çektiğini yazmıştır.

www.timebalkan.com

YORUM BIRAKIN