Balkan Göçmenleri Platformu | BGP

BAL- GÖÇ Yönetim Kurulundan İstifa Edenlerden Açıklama

Değerli BAL-GÖÇ üyeleri, Değerli Balkan camiası mensupları, Değerli Basın Mensupları
Bizler için öncelik her zaman camiamızın etkin temsil edildiği, kolektif yönetilen güçlü BAL-GÖÇ olmuştur, bundan sonra da BAL-GÖÇ olacaktır. Dolayısıyla, BAL-GÖÇ güçlüyse hepimiz güçlüyüz. BAL-GÖÇ zayıfsa hepimiz zayıfız. Kişisel beklentiler veya sıfatlar hiçbirimizin amacı olmadı. İstifa ederek bırakılan sıfatlar, camiamız için bugüne kadar elimizden geldiğince yaptığımız maddi manevi katkılar da bunun göstergesidir. 
İstifamız sonrası yapılmaya başlanan bir çok açıklamaya cevaben ve yanlış anlaşılmaya mahal vermemek adına, bu açıklamayı yapmak bizler için zorunluluk olmuştur.
Bilindiği gibi, BAL-GÖÇ’ü yöneten mevcut yönetimin ilk yılında, genel başkanı Prof.Dr.Yüksel Özkan’ın milletvekili seçilmiş olması sonrasında, yeni yönetimi oluşturmaya aday birden çok başkan adayı yönetim kurulu içinden demokrasinin gereği çıkmış bulunmaktadır. Bu çok adaylı başkanlık yarışının, mevcut yönetim içinde yürütülmesi; yönetimin kendi içinde gruplaşması, sonrasında birlikte çalışma ortamının bozulmasına doğal olarak neden olacaktı. Bunun yerine bu yarışın, geniş katılımlı, olağanüstü Genel Kurula gidilerek yapılması; yasalarında gereği kısa süre içerisinde bir başkanın seçilmesi zorunluluğu ve buna yönelik olarak en yaşlı üyenin, olağanüstü kongre tarihine kadar başkanlığı üstlenerek, süreci sürdürmesi kararı , Milletvekili seçimlerinden sonraki ilk Yönetim Kurulu toplantısında oy birliği ile kararlaştırılmıştır. 
Türkiye’nin en güçlü sivil toplum kuruluşlarından biri olan BAL GÖÇ’ün üyelerinin sayısı da nazara alınarak, katılımın çok olacağı, güçlü bir genel kurul yapılması ile yeni yönetim oluşturması, ilkesel olarak kararlaştırılmış iken; mevcut yönetimi belirleyenler ve mevcut yönetim içindeki statükocular, yeniden seçilememe kaygısı taşıyan bazı üyelerin de yönlendirilmesi ile olağan kongre tarihine kadar mevcut statükoyu korumaya dönüşen ikincil irade, verdikleri sözden cayarak oluşturmuşlardır. Bununla birlikte yönetim içerisinde güvensizlik, kutuplaşma ve ötekileştirme derinleşmiştir. 
Kendi içinde birlikteliğin, karşılıklı güvenin kaybolduğu bir yönetim kurulunun, temsil ettiği camianın birlikteliğini, güçlenmesini ve yükselmesini sağlaması mümkün değildir. Bizler daha güçlü, daha uyumlu ve camiamızın tamamını daha etkin temsil edecek bir BAL-GÖÇ için; daha önce verdiğimiz sözlerin arkasında durarak ve kararlaştırılmış ve konuşulmuş olduğu üzere, BAL GÖÇ ün yeni başkanının mevcut yönetim içinden değil, demokratik olağanüstü genel kurul ile seçilecek yönetim kurulu içinden seçilmesi gerektiğini; camiamızın genel kurulda güvenoyunu alarak seçilecek başkan ve yönetiminin, dün yanında olduğumuz gibi , her zaman yanında olacağımızı tekrar beyan ederek, halen görev yaptığımız yönetim kurulu üyeliklerimizden istifa ettik.
Yurt içindeki ve dışındaki tüm balkan camiamıza, kamuoyuna saygı ile duyurulur.
Basri Açıkgöz - Balkantürksiad, Koşukavak Yöresi Dernekleri temsilcisi. Yönetici
Günaydın İzmirli - Bal-Göç Dış ilişkilerden sorumlu Başkan Yrd. Killi Derneği temsilcisi, 3 Dönem Bal-Göç yönetim kurulu yöneticisi. İş Adam
Halit Çelik - Bal-Göç kuruluşundan beri farklı görevlerde bir çok dönem görev aldı. İş Adamı
Hasan Öztürk- Mestanlı ve Yöresi Derneği Başkanı - İş Adamı 
Remzi Abdioğlu - Bal-Göç İş ve Çalışma dünyası ile ilişkilerden sorumlu Başkan Yrd. Filibe Yöresi Onursal Başkanı. 3 Dönem Bal-göç yönetim kurulu üyesi. İş Adamı. İnşaat Müh.
Sabri Öztürk - Bal-Göç Kültür Sanat ve Sportif Faaliyetlerden sorumlu Başkan Yrd. 2 Dönem Bal-göç yönetim kurulu üyesi. İş Adamı 
Ümmü Eryılmaz - 3 Dönem Bal-Göç yönetim kurulu üyesi, 
2 dönem Bal-Göç Kadın Kolları Başkanı - Emekli Öğretmen

YORUM BIRAKIN