Balkan Göçmenleri Platformu | BGP

Kuzey Makedonya’nın Sofya maslahatgüzarına protesto notası

BULGARİSTAN
Kuzey Makedonya’nın Manastır şehrinde meydana gelen Bulgar ulusal sembollerine saygısızlıkla ilgili olarak Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin Sofya’daki maslahatgüzarı Bulgaaristan Dışişleri Bakanlığına çağırıldı ve orada protesto notası sunuldu.

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı “Güneydoğu Avrupa” Dairesi Müdürü Vanya Andreeva- Malakova ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin geçici elçisi konumunda olan Vladimir Krıstevski arasındaki görüşmede, 28 Ağustos 2021’de Bitola Başkonsolosluğuna bağlı Ticaret ve Ekonomi Müşavirliği önünden Bulgar milli bayrağının atıldığı ve onu tutan direğin hasar gördüğü aktarıldı.

Bu eylemin esefle karşılandığı vurgulandı. Başka ülke veya vatandaşlarına nefret ve kin eylemlerinin çağdaş demokratik toplumların temel değerlerine aykırı olduğu ve iyi komşuluk ülkelerine engel teşkil ettiği öne sürüldü.

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanlığı’nın anında olaya tepki göstermesi, vandalizm saldırısını kınaması ve faillerin bulunması konusundaki azmi Bulgar tarafından memnuniyetle karşılandı. 

 

BNR

YORUM BIRAKIN