Balkan Göçmenleri Platformu | BGP

Restore edilen Balkanlar’ın en eski Türk camisi ibadete açıldı

BULGARİSTAN
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 1394’te Bulgaristan Haskovo'da  (Hasköy) inşa edilen ve Balkanlar’ın en eski Türk camisi olarak bilinen Eski Cami’yi restorasyon çalışmalarının ardından ibadete açtı.

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Osmanlı tarafından 1394’te inşa edilen, restorasyonu Türkiye’nin katkılarıyla gerçekleştirilen caminin açılışında konuşan Erbaş,Bulgaristan Müslümanları Diyaneti Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı Aliş’e davetinden dolayı teşekkür ederek, Türkiye ve Balkanlar’ın ortak kültürel mirasının nadide eserlerinden biri olan Eski Cami’nin açılışında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Erbaş, caminin Balkanlar’daki en eski Türk camisi olarak bilindiğini aktardı.
Erbaş, “Bu güzide eser, Bulgaristan Müslümanları Diyaneti Başmüftülüğünün yaptığı restorasyon çalışması ile geçmişine layık bir şekilde muhafaza altına alınmış oldu. Çalışmada emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
Bulgaristan Hükümetine de iş birliğinden dolayı teşekkürlerini ileten Erbaş, bu tip restorasyon çalışmalarının aynı zamanda ülkeler arasında güzel bir iş birliği imkanı fırsatı sunduğuna işaret etti. Erbaş, bu örneklerin çoğaltılmasının ve gelecek nesillere birlikte yaşama kültürünün daha iyi aktarılmasının önemine vurgu yaptı.
“Hoşgörünün, barışın, kardeşliğin sesi olmaya devam edelim”
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş nefret dili, aşırıcılık, ırkçılık, yabancı düşmanlığı, her türlü dinsel nefret ve İslamofobi’nin giderek yayıldığına dikkat çekti
Erbaş, açılışın ardından Eski Cami’de öğlen namazını kıldırdı.
Törene Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy, Filibe Türkiye Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Bulgaristan Başmüftüsü Mustafa Hacı Aliş, Bulgaristan Başmüftülüğü Yüksek Şura Başkanı Vedat Sabri Ahmet, Hasköy Belediye Başkanı Dobri Belivanov, Hasköy Bölge Müftüsü Basri Emin Efendi, Batı Trakya Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif ve çok sayıda davetli katıldı.
                                                                                                         Kaynak : AA

YORUM BIRAKIN