Balkan Göçmenleri Platformu | BGP

Selanik’te Dörtlü Bakanlar Toplantısı Yapıldı

Selanik'te  Arnavutluk, Bulgaristan, Yunanistan ve Makedonya Cumhuriyeti Dörtlü Bakanlar Toplantısı yapıldı. Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve  Dışişleri Bakanı Ekaterina  Zaharieva, toplantıda yaptığı konuşmada, ”Bulgaristan, Arnavutluk ve Makedonya Cumhuriyeti'nin Avrupa Birliği'ne katılımı için uzmanlar konusunda yardım teklif etti” diye kaydetti. 
Zaharieva, dörtlü bakanlar toplantısında alınan kararların uygulanmasını koordine etmek için dört ülkeyi birer diplomat seçmeye çağırdı.
Bakan ayrıca, Bulgaristan'ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında Arnavutluk ve Makedonya Cumhuriyeti'nin AB'ye katılmasına yönelik müzakerelerin başlaması için çabalarını da hatırlattı.
Zaharieva, Bulgar diplomasisinin Batı Balkan ülkelerinin Avrupa perspektifine yönelik çalışmalarının devam ettiğini de vurguladı.
Bakan, Sofya'da Avrupalı liderler tarafından belirlenen işbirliği alanlarının güvenlik, ekonomi, gençlik, bağlantı, sayısallaştırma ve iyi komşuluk ilişkileri olduğunu vurguladı.
Zaharieva, Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimtrov ile yaptığı görüşmede, iki ülke arasındaki Dostluk, İyi Komşuluk ve İşbirliği Anlaşması'nın somut uygulama adımlarını ele aldı. 
İki ülkenin bakanları, ayrıca önümüzdeki günlerde yapılacak ortak bir iş konseyini ve anlaşmanın imzalanmasından sonra iki ülkenin hükümetlerinin ortak toplantısını da konuştu. 
Bakan ayrıca, Yunanistan Dışişleri Bakanı Giorgos Koutrogalos ile de görüştü. Görüşmede enerjiye vurgu yapılarak bölgesel işbirliğinin yönleri tartışıldı. İki bakan, Balkanlar'da enerji çeşitlendirmesinin önemini vurguladı.
Selanik'te düzenlenen Arnavutluk, Bulgaristan, Yunanistan ve Makedonya Cumhuriyeti Dörtlü Bakanlar Toplantısı’nda Belgrad-Priştine diyaloğu ve seçimlerden sonra Bosna-Hersek'teki durum gibi bir dizi bölgesel mesele de gündeme getirildi.
Bakan Zaharieva, bu toplantıların yararlılığını vurguladı ve Arnavutluk'taki Bulgar azınlığının tanınması konusunda Arnavut mevkidaşı Dmitry Bushati ile bir anlaşmaya varılmasının Selanik'te olduğunu hatırlattı.
                                                                                                                                                    Kaynak : Kırcaali Haber

YORUM BIRAKIN