Balkan Göçmenleri Platformu | BGP

SADIK AHMET'İ ŞÜKRANLA ÖZLEMLE VE RAHMETLE ANIYORUZ

BALKAN GÖÇMENLERİNE HİZMET EDENLER
Batı Trakya Türklerinin unutulmaz lideri , 07.01. 1947 Gümülcine doğumlu Dr.Sadık Ahmet’i şüpheli bir trafik kazasında hayatını kaybettiği ,  ölümünün yıldönümünde şükranla ve rahmetle anıyoruz.. Batı Trakya Türk Davası’nda yaptığı mücadeleyi, onurlu kavgayı genç kuşaklara aktarmaya çalışıyoruz. Bıraktığı bayrak, Batı Trakya’da ki Türkler tarafından gönderde dalgalandırılmaya devam ediyor.
BGP Balkan Göçmenleri Platformu
SADIK AHMET KİMDİR
7 Ocak 1947 yılında, Gümülcine vilayetinin küçük Sirkeli köyünde dünyaya gelen Batı Trakya Türkleri'nin lideri Dr. Sadık Ahmet, ilköğrenimini kendi köyünde, orta ve lise öğrenimini Gümülcine'deki Celal Bayar Lisesinde tamamladı.
1966-67 yılında önce Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine bir yıl sonra da Selanik Üniversitesi Tıp fakültesine giren Sadık Ahmet, 1974 yılında bu fakülteden hekim olarak mezun oldu. Üniversite mezuniyetini, Yunan Ordusunda 34 ay süren piyade erliği izledi.
Hemen ardından da, Orta Yunanistan'da bir yıl mecburi hekimlik hizmetinde bulunarak, 1978 yılında Batı Trakya'ya döndü.
Batı Trakya'ya gelişi ile birlikte; bir yandan Cerrahi ihtisasını yaparken diğer yandan da toplumun sorunları ile yakından ilgilenmeye başladı.
Dr. Sadık Ahmet, 1985 yılında Batı Trakya çapında bir imza kampanyası başlattı. Amacı Batı Trakya Türkleri'nin sorunlarını dünya kamuoyuna duyurmaktı. Yaklaşık 15.000 imza topladığı bir sırada (8 Ağustos 1986) tarihinde tutuklandı.
25 Eylül 1987 tarihinde tek başına Selanik'e giderek, orada toplantı halinde bulunan Demokrasi İnsan Hakları üyelerine toplum sorunlarını ileten bir broşür dağıttı.
1988 yılında kampanyasından ötürü 30 ay hapis cezasına çarptırıldı.
18 Haziran 1989 seçimleri öncesinde milletvekilliği adaylığı iptal edildi.
26 Ocak 1990 tarihinde Batı Trakya Türkleri'ne "TÜRK" diye hitap ettiği için hapis cezasına çarptırıldı ve Selanik Dudullu hapishanesine gönderildi. İki ay hapis yattıktan sonra, hapis cezası paraya çevrildi ve serbest bırakıldı.
8 Nisan 1990 milletvekili seçimlerinde aday oldu ve ikinci kez bağımsız milletvekili seçildi.
Batı Trakya Türkleri'nin ilk siyasal partisi olan Dostluk, Eşitlik ve Barış (DEB) partisini kurdu. (13 Eylül 1991)
1993 genel seçimlerinde Yunanistan'ın getirdiği kasıtlı seçim barajı dolayısıyla parlamentoya giremedi.
Balkan Göçmenleri Platformu BGP
gocmenplatformu.com
balkangocmenleri.com

YORUM BIRAKIN