Balkan Göçmenleri Platformu | BGP

19 Mayıs Cebel Günü Etkinlikleri İzlenimlerim

Bulgaristan’da Todor Jivkov önderliğindeki komunist rejimin 1984 Yılının Aralık ayında Türklere karşı başlattığı asimilasyon politikalarına karşı 1989 yılı 19 Mayıs günü Cebel’de  yapılan ayaklanma bütün Bulgaristan’a yayılmış ve sonucunda sınır dışı etme yani zorunlu göç başlamıştı.
Süreç Bulgaristan’da Jivkov ve komünist rejimin sonunu getirerek Bulgaristan’da demokrasinin , serbest siyasetin ve özgürlüklerin başlaması ve yeşermesine vesile olmuştu. Böylece Cebel’de yaşanan olaylar  Bulgaristan’daki Türkler ve Bulgaristan için  tarihsel dönüm noktası olmuştu.
19 Mayıs 1989 Cebel olayları geleneksel olarak  her yıl yurt dışındaki Cebel’lilerin katılımı ile anılmaktadır.
19 Mayıs Cebel olaylarının 30. Yıldönümünde  bende memleketim Cebel’e gittim. Katılımın iyi olduğunu söyleyebilirim , daha yoğun bir katılım bekliyordum , daha fazla insanın Cebel'e gitmek istediğini lakin otobüs bilet fiyatlarının 100 liradan 130 liraya çıkması ve bir Bulgar Levası almak için - 3.55 Türk Lirası vermek insanları etkiledi. Sevindirici olan olaysız ve başarılı şekilde anma etkinliklerinin yapılmış olmasıdır , buradan Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer , Cebel Belediyesi Genel Sekreteri Hayriye Mehmed ve tüm  emeği geçenleri kutluyorum.
Cebel’de yaşayan halk ile yaptığım sohbetlerde birlik ve beraberliğin özlendiğine şahit oldum.
 Resmi tören öncesi erken saatlerde  HÖH Partisi Genel Başkanı Mustafa Karadayı , HÖH milletvekilleri , Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis ve diğer partililerden   oluşan heyet Cebel’in  merkezindeki  “19 Mayıs  Meydanındaki saat kuleli anıt çeşmeye" çiçek koyarak saygı duruşunda bulundular. Heyet buradan Cebel Merkezindeki Camide  tüm soykırım sürecinde hayatlarını kaybeden ve bugün hayatta olmayan özgürlük direnişçileri için okunan mevlide katıldıktan sonra Cebel’den ayrıldı.
Resmi törenler okunan dualar sonrasında Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer’in konuşması ile başladı.Törene T.C. Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani , Bursa Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz ve beraberindeki heyet , Bursa BAL-GÖÇ Genel Başkanı Veli Öztürk , Türkiye’den gelen Sivil Toplumu örgütlerinin temsilcileri ve dünyanın bir çok yerinde yaşayan Cebel'liler  katıldı.
Bursa’dan CHP ve İYİ Partiyi temsilen meclis üyeleri ve partilerin yöneticileri Cebel’e gelerek katılım sağladılar. İsimleri yazmakla beraber unuttuğum kimseler varsa peşinen özür diliyorum.
Taner Çavuş ,Güner Aklan , Yüksel Özgür , Şahin sevinç ,  Salih Alkaya , Cavit Kaya , Halük Hısımcıl.
Temennim önümüzdeki yıllarda yoğun katılımlı ve birlik beraberlik içinde 19 Mayıs Cebel Günü etkinliklerinin yapılmasıdır.
Durhan Güler

 

Zülkef Yeşilbahçe | 26 Mayıs 2019 Pazar

Bu yılki etkinliklerde geçmiş yıllarda olduğu gibi HÖH temsilcileri mitink alanında konuşmacılara karşı protesto sloğanları atmamaları ve alandan taşkınlık yapmadan ayrılmış olmaları olumlu bir davranış olarak değerlendiriyorum..Karşı siyasilere saygı duymak erdemliğin ve gelişmişliğin göstergesidir...

YORUM BIRAKIN