Balkan Göçmenleri Platformu | BGP

Balkanlar’da en fazla vaka sayısı Slovenya’da

BALKANLAR
Dünya geneline yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında vaka sayıları yükselmeye devam ederken, Avrupa ülkeleri de her geçen gün tedbirlerini artırıyor.

Balkan ülkeleri arasında vaka sayısının en fazla olduğu Slovenya’da bu sayı 756’ya yükselirken, 11 kişi de yaşamını yitirdi.

Slovenya’da market ihtiyaçlarının karşılanmasında, ev yapımı dahil olmak üzere, maske ve eldiven takma zorunluluğu getirilirken; apartmanlarda kapı kolu, asansör düğmelerinin günde iki kez dezenfekte edileceği bildirildi.

Sırbistan’da ise vaka sayısı 741’e yükselirken, 15 kişi de hayatını kaybetti. Olağanüstü hal ilan edilen ülkede, pazar yerlerinin kapatılacağı da açıklandı.

Belgrad Meclis Başkanı Nikola Nikodijevic, taze meyve ve sebzelerin marketlerden alınabileceğini belirterek, marketlerin hafta sonu yerel saatle 13.00’a kadar açık kalacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, halk gerekli sorumlulukları yerine getirmediği takdirde, sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin gündemde olduğunu vurguladı.

Sırbistan Ortodoks Kilisesi Psikoposu Milutin’in de virüs nedeniyle hayatını kaybettiği ifade edildi.

Hırvatistan’da da vaka sayısı 713 olurken, ölü sayısı 6 olarak kaydedildi. Ülkede karantina önlemlerinin hazirana kadar devam edeceği belirtildi.

Vaka sayısının 381’e yükseldiği Bosna Hersek’te, Sivil Koruma Müdürlüğünce Konjic ve Jablanica şehirleri dezenfekte edildi.

Bosna Hersek’te virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 10’a ulaşırken, ülkenin iki entitesinden biri olan Bosna Hersek Federasyonu’nda “maske ve eldiven takma” zorunluluğu getirildi.

Diğer Balkan ülkelerindeki vaka ve ölü sayıları ise şöyle:

“Karadağ 91/1, Arnavutluk 223/11, Kuzey Makedonya 259/6 ve Kosova 94/1.”

 

AA

YORUM BIRAKIN