Balkan Göçmenleri Platformu | BGP

Bulgaristan'da siyasi istikrar sağlanamıyor

Bulgaristan son yıllarda siyasi istikrar krizi nedeniyle yönetim sıkıntıları yaşıyor.
Ülkede yapılan seçimlerde halk hiç bir partiye tek başına hükümet kurma yetkisi vermiyor.
Hükümetler bir kaç partinin bir araya gelmesi ile kuruluyor ancak ömürleri kısa oluyor.

Koalisyon hükümetleri seçim dönemlerinde halka vaat ettikleri ve seçim beyannamelerinde yer verdikleri projelerini gerçekleştiremiyorlar.

Dünya genelinde yaşanan pandemi ve ardından Rusya Ukrayna krizinin de eklenmesi ile tüm ülkelerde ekonomik problemler yaşanıyor , hükümetler önemli kararlar almak zorunda kalırken , Bulgaristan koalisyon hükümetleri ile süreci yürütmeye çalışıyor.

Siyasi istikrarsızlığın nedenleri , seçim barajının düşük olması , seçmenlerin oy kullanmaya katılımlarının düşük olması ve seçimlerden sonra hükümet kurma yetkisi alabilecek partilerin , oluşturabilecekleri koalisyon hükümetlerinde peşinen bağzı partileri devre dışı bırakacakları yönünde beyanları olarak sıralanabilir.

Mevcut yapıda halk siyasi partilere ilgi göstermiyor , ülkedeki siyasi gözlemcilerin ortak görüşü Ekim ayında yapılacak seçimlerde benzer sonuçların çıkacağı yönünde.

Diğer yandan ağırlık kazanmış olan başka bir görüşe göre HÖH (DPS) Partisinin iktidar ortağı olmadan sağılıklı bir koalisyon hükümeti kurulamıyacak.

Halkın beklentisi siyasi partilerin seçmenlerin karşısına yeni yıpranmamış tabana yakın insanlara erişebilen  isimlerle , gerçekci , güven veren ve  çözüm odaklı vaatlerle çıkmaları.


 

YORUM BIRAKIN