Balkan Göçmenleri Platformu | BGP

NOT DEFTERİ: 10 - 17 ŞUBAT

08 Şubat 1935: Kadının yaşamında büyük devrim… Türkiye’de Milletvekili seçimlerinde, Türk kadını ilk kez seçme seçilme hakkını kullandı. Dünyada birçok gelişmiş ülkeden önce gerçekleşen bu hak sayesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne 18 kadın milletvekili girdi.

11 Şubat 1898: Bulgaristan’ın Filibe yani Plovdiv kentinde Türkler, milli kimliklerini, kültürlerini, haklarını korumak ve geliştirmek amacıyla Macera-ı Efkâr adlı gazeteyi çıkarmaya başladı.

11 Şubat 1926: Batı Trakya Türkler tarafından azınlığın hak ve hukuku ile çıkarlarını savunan Yeni Yol adlı gazete İskeçe’de yayınlanmaya başladı.

11 Şubat 1945:  Yalta’da yenidünya düzeninin temelleri atıldı… İngiltere Başbakanı Sir Winston Churchill, ABD Başkanı Franklin Roosevelt ve Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Josef Stalin'in bir araya gelmesiyle 4 Şubatta başlayan “Yalta Konferansı” sona erdi. Dünya, Amerika ve Sovyetler Birliği’nin etrafında sosyalist ve kapitalist blok olmak üzere yeniden şekillendi. Doğu Avrupa’da kalan Türkler için de yeni bir dönem başladı. Sosyal, kültürel ve ekonomik yaşamları alt üst olan yüz binlerce Türk, Türkiye’ye göç etmek zorunda kaldı. 

12 Şubat 1821: Mora’da Yunan isyanı… Patras’ta ayrılıkçı Yunanlar, Başpiskopos Germanos’un öncülüğünde isyan ettiler. Büyük güçlerin de desteklediği isyan, tedbirsizlik nedeniyle kısa sürede Mora’nın tamamına yayıldı. İsyancıların ilk hedefi bölgede yaşayan Türkler oldu. Saldırılardan çok azı sağ kurtulabildi. Bazı Yunan kaynaklarına göre bölgedeki 30 bin Türkten sadece 4-5 bini hayatta kalabildi.  

12 Şubat 1930:  Günümüzde Bulgaristan sınırları içinde yer alan Romanya’nın Pazarcık (Hacıoğlu Pazarcık) ilinde yani bugünkü adıyla Dobriç’te Türk Gençler Derneği tarafından, milli kimliklerini, kültürlerini, haklarını korumak ve geliştirmek amacıyla Türk Birliği adlı gazete çıkarılmaya başlandı.

12 Şubat 1937: Selanik belediyesinden dostluk adımı... Selanik Belediyesi, Atatürk'ün Selanik'te doğduğu evi satın alarak Ulu önderin emrine tahsis etti. Günümüzde müze olarak kullanılan ev, her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. 

12 Şubat 2002: Miloşeviç, mahkeme önünde… Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde Yugoslavya'nın eski cumhurbaşkanı Slobodan Miloşeviç'in yargılanmasına başlandı. Hırvatistan, Bosna-Hersek ile Kosova’da işlenen değişik suçlardan yargılanan Miloşeviç, duruşmalar sona ermeden 11 Mart 2006’da öldü. Bir dönem de böylece tam aydınlanmadan kapanmış oldu.

12 Şubat 2002: Batı Trakya’da hukuk skandalı… Gümülcine’de yayın yapan “Işık FM” radyosunun sahibi Abdulhalim Dede, hapis cezasına çarptırıldı. Mahkûmiyetin nedeni, Bozkurt adlı bir dinleyicinin, kız arkadaşı için müzik çalınmasını istemesidir. Mahkemeye göre, Bozkurt adlı dinleyici tarafından istenen müzik aslında sevgiliye değil Türkiye’deki Bozkurtlara ithaf edilmiştir. Bir kara mizah örneği olan bu yargılama sonucu Dede, 3 ay hapse mahkûm edildi.

13 Şubat 1925:   Doğuda isyan… İngiltere ile Musul sorununun gündeme alındığı bir dönemde Türkiye, doğusunda bir isyanla karşı karşıya kaldı. Ancak Şeyh Sait tarafından yönetilen bu isyan akılcı önlemler ve kararlı tutum sayesinde kısa sürede bastırıldı. Fakat isyanın maliyeti Türkiye’ye büyük oldu. İç sorunlarla uğraşmak zorunda kalan Ankara, Musul sorununun çözümü konusunda avantajını kaybetti.

13 Şubat 1995: Savunma sanayinden atak… Ülkenin savunulması konusunda yurtdışına bağımlılığını azaltmak isteyen Türkiye, önemli bir adım attı. İlk yerli yapım füzeyi, Konya-Karapınar Füze Fırlatma Üssü'nden başarıyla fırlattı.  

14 Şubat 1910: Bulgaristan’ın Sofya kentinde Türkler, milli kimliklerini, kültürlerini, haklarını korumak ve geliştirmek amacıyla “Sofya Muhbiri” adlı gazeteyi çıkarmaya başladı.

14 Şubat 1911: Bulgaristan’ın Eski Cuma yani bugünkü adıyla Tırgovişte kentinde Türkler tarafından hak ve çıkarlarını korumak amacıyla çıkarılan “Tırpan” adlı gazeteyi tarih sahnesine çıktı.

14 Şubat 1897: Girit’te işgal girişimi... Albay Timalen Vasos komutasındaki bir Yunan birliği, Yunan kralı adına işgal için Girit'e çıktı. Türklere her türlü kötü muameleyi yapan Vasos, 16 Şubatta kral adına adayı Yunanistan'a ilhak ettiğini bildiren bir bildiri yayınladı. Osmanlı Devleti’nin olayı şiddetli protesto etmesi üzerine devreye giren büyük güçler, adaya asker çıkarıp geçici bir yönetim oluşturdu. Artık adanın gerçek sahibi Rumlardır. Osmanlı Devleti’nin egemenliği ise sadece kağıt üzerindedir. 

15 Şubat 1947: Ege Denizi’nde harita değişikliği… İkinci Dünya Savaşı sonunda toplanan Paris Konferansında Ege Denizi’nde egemenlik ilişkisi yeniden düzenlendi. İngiltere ve Fransa’nın isteği doğrultusunda, Rodos ve Oniki Adaları İtalya’dan alınıp Yunanistan'a verildi. Böylece Yunanistan, tarihinde de olduğu üzere bir kez daha savaş kazanmadan ağabeylerinin desteğiyle toprak kazanmış oldu.

16 Şubat 1925: Bulgaristan’ın Sofya kentinde TC karşıtı bir yayın olan Koca Balkan adlı gazete Türkçe ve Bulgarca olarak çıkarılmaya başlandı.

16 Şubat 1999: PKK’ya darbe... PKK Terör örgütünün elebaşı Abdullah Öcalan, başarılı bir operasyonla Nairobi'de yakalanarak Türkiye'ye getirildi. Pek çok ülkeden sığınma talebinde bulunan Apo’nun, yakalandığında en son konaklama yerinin Yunanistan’ın Kenya’daki büyükelçiliği olduğu ortaya çıktı. 

17 Şubat 1926: Türk Medeni Kanunu kabul edildi… Atılan bu adımla, Türkiye’de sosyal, kültürel, siyasal, dinsel ve hukuksal alanda devrim niteliğinde değişiklikler yaşandı. Bu değişikliklerin etkisi kısa süre içinde Balkanlardaki Türklerde de görüldü. Bu insanların büyük çoğunluğu, Türk Devrimi’nin takipçisi oldu.                                               Metin EDİRNELİ 

YORUM BIRAKIN