Balkan Göçmenleri Platformu | BGP

SORGULAMAK

SİZİN KÖŞENİZ

SORGULAMAK...
İster Marksist, ister kapitalist, ister bir ideolojinin kölesi ya da hangi inanca sahip olursanız olun;
Eğer beynimizi sadece bir görüşe hapsetmiş isek ve bu şekilde ömür tüketmede ısrarcıysak çok şeyi kaçırıyoruz demektir. Herkes savunduğunun tutsağıdır derler.

Hz Muhammed’e ayet iniyor ve sahabeye okuyor. Sahabe soruyor? “Allah ne demek istedi? “ ya da “ bu senin sözün mü yoksa Allah’ın emri mi?”

Şimdi sor bakalım muhtara, kaymakama, müdüre, valiye? Kendini farklı ayrıcalıklı sanan zevata soru sormak, karşı çıkmak!
Sıkar değil mi?
Hele Cuma günü cami imamının hazır eline verilmiş hutbesini sessiz dinleme de göreyim!
Sonrasında dinlediklerin, kafanın içinde oluşturduğu sorularla birlikte dön kıbleye, huşu içinde kıl namazını da göreyim! Bizim milletimizin, çocukluktan başlayan “sen anlamazsın! otur?” terbiyesi altında yetiştirilmesi, sorgulayamamanın, soru soramamanın temel nedenlerinden biri olsa gerek.

Ama biliyoruz ki biz soru sormadan öğrenemiyoruz.
Adaletiyle bilinen Hz. Ömer’e bir gün cuma hutbesindeyken üstünde giydiği elbisenin hesabı bile sorulmuşken ,bugün bizlere ne oluyor da sadece dinlemeye razı olabiliyoruz.

Hz. Ömer'den (ra) şöyle rivâyet edilmiştir: İnsanlarla güzel dostluklar kurmak, aklın yarısıdır. Güzel soru sormak, ilmin yarısıdır.

Bir konuda soru sorabilmek için bile, o konuyu az da olsa biliyor olmamız lazım. Aklına gelen her şeyi sormak, soru sormak olur mu o da ayrı bir konu!

Huzurlu ve mutlu olun.

Ali YAZIR
 

YORUM BIRAKIN