Balkan Göçmenleri Platformu | BGP

Birim Alış Satış
ABD DOLARI 5.8253 ₺ 5.8358 ₺
EURO 6.5519 ₺ 6.5637 ₺
BULGAR LEVASI 3.3311 ₺ 3.3747 ₺
booked.net

Çalışanlara Ek Zam Müjdesi

Döviz kurlarının yükselip Türk Lirasının değer kaybına uğramasının ardından elektrik , doğalgaz , benzin ve mazota zamlar peş peşe gelince ,   maliyet artışlarını öne sürerek  fırsatçılık yapan  firmalara  karşın , çalışanlarının alım güçlerinin azalması nedeniyle ezilmesini istemeyen Siemens, Şişecam ve Freşa yılbaşını  beklemeden çalışanlarına  erken zam yapacaklarını duyurdu ve  Ocak'ta yine zam yapacaklarını belirtti.Yıl sonunun yaklaşması ile beraber milyonlarca çalışan gözünü Ocak ayında yapılacak ücret artışlarına çevirmişken , henüz bu zamların yapılmasına 3 ay kala özel sektörden bazı şirketler erken davranarak zam yapacaklarını duyurması Bursa iş dünyasında büyük sevinç ve  yankı yarattı.3 dev şirket özellikle yüzde 17.9'u gören enflasyon oranı sonrasında 2019 başını beklemeden ücretlerinde ortalama yüzde 10 güncellemeye gitti. 3 aylık erken zam paketlerini devreye sokan şirketlerin açıklamalarında ülke ekonomisinin zor bir durumdan geçtiğine vurgu yapılırken ücretlendirme politikalarında yapılacak bu artışlarla çalışanlara destek verildiği ifade edildi.
Şirketlerin açıklamalarında verilecek ek ücret artışlarının 2019 zammının yerine geçmeyeceği ve bunun sadece 3 aylık bir telafi güncellemesi olduğunun altı çizilirken 2019 yılı için ekonomik veriler değerlendirilerek yine bir zammın yapılacağı belirtildi. Şişecam, Siemens ve Freşa'nın attığı bu adıma yakın zamanda diğer şirketlerin de katılması bekleniyor.

ŞİŞECAM
EK ÜCRET ARTIŞI
Şişecam, "İçinden geçmekte olduğumuz zorlu ekonomik koşullarda ücretlendirme konumuzun güçlendirilmesi için aylık ücretli çalışanlarımıza ek ücret artışı yapılması kararı alınmıştır" açıklamasıyla maaş zammını duyurdu.

SIEMENS
YÜZDE 10 İYİLEŞTİRME
2018 yılının Ocak ayında çalışanlarına zam yapan Siemens, genel ekonomik koşullar ve alım gücünde yaşanan değişimler nedeniyle Eylül ayında yüzde 10'luk bir maaş artışı yapacağını açıkladı.

FREŞA
YÜZDE 12.5 PRİM
Freşa, Yönetim Kurulu kararı ile Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında hak edilen aylık ücretlere ilave olarak net maaşın yüzde 12.5 oranında çalışanlarına ek prim ödemesi kararı aldı.

YORUM BIRAKIN