Balkan Göçmenleri Platformu | BGP

Birim Alış Satış
ABD DOLARI 4.8365 ₺ 4.8452 ₺
EURO 5.6714 ₺ 5.6816 ₺
BULGAR LEVASI 2.8835 ₺ 2.9213 ₺
booked.net

TARİHTE BU HAFTA: 1 - 7 MAYIS

SİZİN KÖŞENİZ
1 Mayıs 1898: Bulgaristan’ın Filibe kentinde yaşayan Türkler, hak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmek için Nadas ve Resimsiz E...mniyet adlı gazeteleri çıkarmaya başladı.

1 Mayıs 1906: Genç Türkler tarafından çıkarılan Sultan Abdülhamit karşıtı haftalık siyasi Temaşa-ı Efkar adlı gazete günümüzde Bulgaristan sınırları içinde bulunan İslimye yani Sliven’de yayınlanmaya başlandı.

1 Mayıs 1933: Yahya Hayati tarafından değişik tarihlerde Kırcaali, Kızanlık ve Yambol illerinde Çiftçi Partisi’nin bir organı olarak çıkarılan Birlik adlı gazete Kırcaali’ye bağlı Eğridere’de yayın hayatına başladı.

1 Mayıs 1933: Türkiye Cumhuriyeti aleyhtarları tarafından çıkarılan Yarın adlı dergi Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da yayınlanmaya başladı.

1 Mayıs 1969: “Tan” isimli gazetenin yayın hayatına başlamasıyla Kosovalı Türkler, uzun yıllar yaşamlarında önemli bir yere sahip olacak gazetelerine kavuşmuş oldular.

1 Mayıs 2001: Makedonya'da şiddet… Arnavut militanların saldırısı sonucu, Makedonya güvenlik güçlerinden sekiz kişi hayatını kaybetti. Bu gelişme üzerine, Bitol yani Manastır kentinde sokaklara dökülen Makedonlar, Arnavutlara ait yaklaşık 40 evi, işyerini ve dükkânı taşlayıp ateşe verdi. Çatışma ve gerilim 13 Kasım 2001'de Makedonya Parlamentosu'nda kabul edilen Ohri Çerçeve Anlaşmasıyla son buldu.

2 Mayıs 1903: Makedonya'da çete savaşları. Makedonya'da Sırp, Ulah ve özellikle de Rum çeteler karşısında zor durumda kalan Bulgar çeteler, atağa kalktı. Durumu lehlerine çevirmek ve büyük ülkelerin bölgeye müdahalesini sağlayabilmek için Selanik Garnizonuna saldırdı. Osmanlı Devleti, Balkanlarda elinde kalan son toprak parçası olan Makedonya topraklarının elinden çıkması sürecindeki son dönemece böylece girmiş oldu.

2 Mayıs 2001: Korkunç itiraf... Bir Sırp dalgıç, 1999 ilkbaharında içinde Kosovalı Arnavutlara ait onlarca cesedin bulunduğu bir kamyonu Tuna nehrinden çıkardıklarını açıkladı ve ardından bu cesetlerin gizlice bir toplu mezara gömüldüğünü belirtti. Bu ve benzer açıklamalar neticesinde harekete geçen Sırp polisinin, başlattığı soruşturma sonunda Kosova savaşında, Sırplarca öldürülen Arnavut sivillerin gömüldüğü birkaç toplu mezar bulduğu duyuruldu.

4 Mayıs 1278: Türkçe artık resmi dil… Karamanoğlu Mehmet Bey, “Bugünden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka bir dil kullanmaya” diyerek Türkçeyi, devletin resmi dili olarak ilan etti. Cumhuriyetin ilanından sonra yapılan çalışmalar ve Türk Dil Kurumu'nun da kurulmasıyla Türkçe, dünya dilleri arasındaki saygın yerini de almış oldu.

4 Mayıs 1980: Yugoslavya'da sona doğru... Yugoslavya önderi Yosip Broz Tito vefat etti. Tito’nun yetkileri kolektif federal cumhurbaşkanlığına devredildi. Fakat bu, ülkedeki sorunları çözmedi. Dahası sorunlar ve ayrılıkçı hareketler her geçen gün büyüdü ve içinden çıkılmaz bir hal aldı. En sonunda Slovenya ve Hırvatistan'ın 25 Haziran 1991'de birlikten ayrılmalarıyla da Yugoslavya resmi olarak parçalanmaya başladı.

5 Mayıs 1930: Irkçılığın korkunç yüzü... Milletler Cemiyetine sunulan bir rapora göre Sırp-Hırvat-Sloven Krallığı’nda 1919-1930 yılları arasında Müslümanların 12.371’i öldürüldü, 22.110’u ise hapsedildi. Yine rapora göre aynı dönemde Müslümanlara ait 6050 ev tahrip edildi, 10.452 ev de soyuldu, vakıflara el konuldu, okulları kapatıldı, yerel yönetimlere katılmalarına sınırlamalar getirildi.

6 Mayıs 1993: Birleşmiş Milletlerden güvence... Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, sivil Boşnakları korumak gerekçesiyle Srebrenitsa’nın yanı sıra Saraybosna, Tuzla, Jepa, Gorajde ve Bihaç’ı “güvenli bölge” ilan eden 824 Sayılı Kararı kabuletti. Ancak güvenli bölgenin korunması konusunda yeterli önlem almayan Birleşmiş Milletler, 8 binin üzerinde sivil Boşnak'ın birkaç gün içinde katledildiği Srebrenitsa soykırımı karşısında seyirci kaldı.

7 Mayıs 1934: Türkiye Cumhuriyeti karşıtları tarafından çıkarılan ve Türkiye’ye sokulması yasaklanan Medeniyet adlı gazete Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da yayınlanmaya başladı.

YORUM BIRAKIN